News

BandObrázky klukůSoutěže a Ceny

Vzkazy pro vás


Vote

The Dome -TADY

Označ US5 a klikni dole na ABSTIMMEN!!!ÓÓÓ Neptun já ho tak žeru:-*

21. listopadu 2008 v 19:29 | SNAPIK:-*-VInnIEnKA:-*
Něco málo o Neptunu xD....

Zdrojík:Wikipedie...

Klik CČ.....

Prve jeho obrázek....
Soubor:Neptune.jpg

A teď něco o něm a historii...

Objevení

Jako první opakovaně pozoroval Neptun nedávno zkonstruovaným dalekohledem italský fyzik Galileo Galilei na přelomu let 1612 a 1613. Planetu, která se tehdy při pohledu ze Země nacházela v blízkosti Jupiteru však mylně považoval za hvězdu a náznakům jejího (ve dnech pozorování obzvlášť slabého) pohybu nevěnoval další pozornost. Když počátkem 19. století francouzský astronom Alexis Bouvard publikoval podrobné tabulky poloh tří tehdy známých obřích planet, ukázalo se, že v případě planety Uranu se nová pozorování s tabulkovými propočty znatelně rozcházejí. Bouvard po dalším pečlivém zkoumání těchto nepravidelností v pohybu Uranu vyslovil hypotézu, že pozorované odchylky mají svůj původ v gravitačním působení další, dosud neznámé planety. V letech 18431846 přibližnou polohu předpokládaného tělesa nezávisle na sobě vypočítali francouzský astronom Urbain Le Verrier a anglický astronom John Couch Adams. Zatímco Adamsovy výpočty byly známy jen úzkému kruhu britských astronomů, kteří potají vyvíjeli horečné úsilí o nalezení planety, Le Verrier své postupně zpřesňované výpočty zveřejňoval, ale coby astronom-matematik nenacházel nikoho z francouzských pozorovatelů, kdo by byl ochoten prověření jeho díla věnovat čas. Nakonec se Le Verrier obrátil dopisem na astronoma Johanna Gottfrieda Galleho z berlínské hvězdárny. Psaní dorazilo do Berlína 23. září 1846. Galle a jeho asistent Heinrich Louis d'Arrest nemarnili čas a ještě téhož večera se podle Le Verrierových doporučení pustili do pozorování. Ani ne po hodině se jim, necelý stupeň od předpovězené polohy, podařilo nalézt "hvězdu", která na jejich čerstvé mapě hvězdné oblohy v těchto místech nebyla zakreslena. Když následující noci opakované pozorování podezřelého objektu potvrdilo zřetelnou změnu jeho polohy, nebylo již pochyb - osmá planeta sluneční soustavy byla objevena. Souběžná snaha britských astronomů vyšla naprázdno, zejména pro velký rozptyl Adamsových výpočtů, které je postupem času spíše sváděly ze stopy (Adamsovy výsledky v době objevu planety udávaly polohu o 12 stupňů mimo), svou roli také sehrály neuspokojivé britské hvězdné mapy.

Základní charakteristika

Neptun je svým vzhledem, velikostí a hmotností jakýmsi dvojníkem Uranu.
Atmosféra Neptunu je o mnoho bouřlivější, proměnlivější než atmosféra Uranu. Mraky různé výšky jsou v něm unášeny rychlostí více než 1 000 km/h. (až 2 000 km/h.). Zajímavým jevem je velká tmavá skvrna, široká jako naše Země. Je to obrovský vír, otáčející se rychlostí více než 600 km/h. V největší výšce obrovskou rychlostí prolétají malé jasné obláčky, o kterých se domníváme, že jsou tvořeny ledovými krystaly metanu.

Přijímaná a vydávaná energie

Neptun je velmi daleko od Slunce a proto dostává 900krát méně sluneční energie, než Země. Zajímavostí však je, že vyzařuje 2,7krát více energie, než přijímá. V současnosti zdroj této vyzařované energie neznáme. Vyzařovaná energie však vysvětluje existenci bouřlivých procesů v atmosféře Neptuna.

Prstence a měsíce

Podrobnější informace naleznete v článku Prstence Neptunu.
Sonda Voyager 2 pomohla objevit 3 prstence okolo Neptunu. Jsou velmi nevýrazné a tenké. Nejvzdálenější a nejvýznamnější z nich (pojmenován Adams) je zvláštní tím, že tvoří asi tři výraznější oblouky, poblíž kterých je nejvíc hmoty. Tato zhuštění mají i vlastní pojmenování: Svoboda, Rovnost a Bratrství.
Neptun má 13 měsíců a největší z nich je pojmenován Triton. Je to nejchladnější těleso pozorované v sluneční soustavě. Teplota jeho povrchu je -228 °C (45 K). Kromě Tritonu a dalšího původně známého měsíce Nereida byly všechny ostatní objeveny Voyagerem 2 v průběhu jeho průletu okolo planety. Těchto 5 měsíců bylo objeveno v letech 2002 a 2003.


Související články

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 daniel daniel | Web | 21. listopadu 2008 v 21:51 | Reagovat

jo no vy ho mate taky přimo užasny jo jo a kdy jste ho založili? napište to na naš blog jo a ja mam taky z někim blog on se take zajima o hry je to brek10

2 cheap evening dresses cheap evening dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 19:19 | Reagovat

Everything looks brilliant, great to discover how talented and creative they're.
http://www.isdress.org

3 iwc copy watches iwc copy watches | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 7:27 | Reagovat

Wow! Thank you! I always wanted to write in my site something like that. Can I take part of your.
http://www.begwatches.net

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama